Przydrożne kapliczki w naszej Parafii

Kapliczka w Wymysłowie

Kronika

 

   Kapliczka we wsi Wymysłów powstała w latach 50-tych XX wieku. Wcześniej w miejscu kapliczki stał drewniany Krzyż - brak dokładnych danych na temat jego powstania, ale  prawdopodobnie “pamiętał” II Wojnę Światową– w wyniku działania czasu Krzyż uległ zniszczeniu. Wówczas właściciele terenu na którym stał krzyż – Rodzina  Konarskich: Kazimierz, Feliks i Helena z mężem Józefem Rozmarynowskim - postanowili wybudować kapliczkę.  Pomimo że były to trudne czasy komunistyczne kapliczka powstała, a  Rodzice z okolicy przykazywali swoim dzieciom, aby nie opowiadały nikomu  o tym kto ją wybudował.  Przez wiele lat w maju  przy kapliczce zbierali się okoliczni mieszkańcy i śpiewali majówki.

W ostatnich latach przyjęła się również tradycja odprawiania przed kapliczką Mszy Św. w intencji mieszkańców Wymysłowa – pierwsze nabożeństwo majowe zostało  odprawione przez Księdza Jacka Kijewskiego – Proboszcza Parafii w latach 2005-2008, kolejne nabożeństwa co roku odprawia obecny Proboszcz Parafii – Ks. Rajmund Rzepkowski.

W 2012 roku kapliczka została odnowiona przez mieszkańców Wymysłowa.

Obejrzyj Zdjęcia kapliczki

BOGDANIEC

BOGDANIEC

KOŻUSZKI-KOLONIA

SZCZYTNO

SZCZYTNO

SZCZYTNO

CHRZCZANY

KOŻUSZKI PARCELE

KOŻUSZKI PARCELE

KOŻUSZKI PARCELE

JANASZÓWEK

WYJAZD

PILAWICE

Wkrótce umieścimy historie kolejnych przydrożnych, wiejskich kapliczek z terenu naszej Parafii.