Ważne wydarzenia w naszej Parafii

Młodzież z Gimnazjum w Wymysłowie podczas występu

   W dniu 11 października obchodziliśmy 15 Dzień Papieski pod hasłem "Jan Paweł II - Papież rodziny". Podczas dwóch niedzielnych mszy św. młodzież z gimnazjum w Wymysłowie wystapiła z tematycznym przedstawieniem, przygotowanym pod okiem katechetki Anny Żakowskiej. Dziękujemy za piękny występ.

Zobacz Galerię zdjęć z przedstawienia

Symbole ŚDM w Pilawicach

   W dniu 25 września o godz. 11:30 do naszej parafii zawitały symbole Światowych Dni Młodzieży. Młodzież z gimnazjum w Wymysłowie wraz z katechetką Anną Żakowską przygotowała i poprowadziła okolicznościowe nabożeństwo. Po nim rozpoczęła się osobista adoracja symboli ŚDM. O godzinie 12:20 pożegnaliśmy krzyż i ikonę Matki Bożej, które zostały przewiezione do parafii w Brochowie.

Zobacz Galerię zdjęć z uroczystości

  W niedzielę 29 czerwca 2014 r. obchodziliśmy Uroczystość świętych Piotra i Pawła.

  Podczas Mszy św. o godz. 11:30 pożegnaliśmy Księdza Rajmunda Rzepkowskiego, który w naszej parafii przez 6 lat sprawował urząd Proboszcza.

Dziękując za Jego duszpasterską pracę, życzymy Księdzu Rajmundowi wielu Bożych łask, opieki Matki Bożej Miłosierdzia oraz dalszego powrotu do zdrowia.

Zobacz Galerię zdjęć ze Mszy św.

 

 W piątek 20 czerwca Ksiądz Biskup Józef Zawitkowski udzielił sakramentu Bierzmowania młodzieży z naszej parafii.

 

Zobacz Galerię zdjęć z uroczystej Mszy Św.

W niedzielę 8 czerwca o godz. 11:30 podczas Mszy Św. świętowaliśmy Uroczystość 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej ze Szczytna. Bogu Miłosiernemu podziękowaliśmy za trud cieżkiej i niebezpiecznej pracy oraz prosiliśmy o dalszą opiekę dla naszych zuchów.

  Kanonizacja Błogosławionych Jana Pawła II i Jana XXIII – uroczystość religijna, która odbędzie się 27 kwietnia 2014 w Watykanie, podczas której dwaj błogosławieni papieże: Jan Paweł II oraz Jan XXIII, zostaną ogłoszonymi świętymi Kościoła katolickiego.

  5 lipca 2013 wydano dekret w sprawie cudu za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II. Cudem tym, jak poinformował ks. Federico Lombardi, jest zatwierdzone przez lekarzy i teologów z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i niewytłumaczalne z punktu widzenia medycznego, uzdrowienie kobiety z Kostaryki, cierpiącej na nieoperacyjnego tętniaka mózgu. Kobieta, oglądając beatyfikację Jana Pawła II, zaczęła do niego się modlić, po czym doznała nagłego uzdrowienia. Papież Franciszek poinformował, że razem z Janem Pawłem II, kanonizowany zostanie również bł. Jan XXIII. Data kanonizacji obu papieży zostanie ujawniona na konsystorzu.

  Papież Franciszek, podczas konsystorza w dniu 30 września 2013, wyznaczył na dzień 27 kwietnia 2014 (tj. Niedziela Miłosierdzia Bożego) kanonizację dwóch papieży Jana Pawła II i Jana XXIII.

  Jan Paweł II zostanie kanonizowany dziewięć lat po śmierci i trzy lata po beatyfikacji, zaś Jan XXIII pół wieku po śmierci i trzynaście lat po beatyfikacji. W przypadku Jana XXIII papież zdecydował o odstąpieniu od stwierdzenia cudu za wstawiennictwem błogosławionego.

  Prefektura Domu Papieskiego ogłosiła, że na kanonizację nie będą potrzebne żadne wejściówki i będą mogli wziąć udział wszystkie osoby, które znajdą miejsce na placu św. Piotra, placu Piusa XII oraz Via della Conciliazione.

Burmistrz Rzymu ogłosił że na uroczystość kanonizacji dwóch papieży ma przyjechać 100 światowych przywódców.

  Będzie to pierwsza podwójna kanonizacja papieży w XXI wieku i zarazem pierwsza kanonizacja głowy Kościoła od czasu kanonizacji Piusa X w 1954.

31 marca 2014 rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi poinformował, że na tą uroczystość został zaproszony emerytowany papież Benedykt XVI. 26 kwietnia 2014 ks Federico Lombardi poinformował, że papież senior będzie na uroczystości i będzie w gronie koncelebransów podczas Mszy św. kanonizacyjnej Jana XXIII i Jana Pawła II.

Pierwsi szafarze w historii

W bazylice katedralnej w Łowiczu odbyła się promocja nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. 

Podczas Mszy św. w środę 9 kwietnia bp Andrzej F. Dziuba pobłogosławił 46 mężczyzn, którzy będą sprawować posługę nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Ich rolą będzie pomoc kapłanom w zanoszeniu Najświętszego Sakramentu chorym, a także udzielanie Go wiernym w czasie Mszy św., ale tylko wtedy, gdy liczba wiernych, chcących przystąpić do Komunii św., jest duża, np. w czasie Pasterki lub rekolekcji. Mają służyć pomocą również tym księżom, którym utrudnia udzielanie Komunii św. choroba lub podeszły wiek.

Na uroczystość przybyły rodziny szafarzy. Większość z nich to żonaci mężczyźni. Najmłodszy ma 30 lat, a najstarszy - 64. Przez kilka miesięcy przygotowywali się do sprawowania funkcji nadzwyczajnego szafarza Komunii św. na sobotnich spotkaniach w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu. Tam mieli zajęcia głównie z liturgiki i teologii. Zakończyły się one egzaminem. Poprzedziły go rekolekcje w Spale. W wyciszeniu podjęli ostateczną decyzję o podjęciu posługi.

- Na fundamencie wiary chcemy promować na nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. tych naszych braci, którzy są cząstką Kościoła łowickiego. Chcemy ich obdarzyć darem, który jest darem nie dla nich, ale poprzez nich dla innych. To ma być dar, który pomoże naszym wiernym częściej przyjmować Chrystusa - dar ku życiu wiecznemu - mówił w homilii bp Dziuba. Eucharystię koncelebrowali z nim księża z parafii, z których wywodzą się szafarze.

Pierwszymi nadzwyczajnymi szafarzami Komunii św. w diecezji łowickiej zostali: Tomasz Adamiak z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Skierniewicach, Łukasz Barlak i Szymon Myszyński z parafii św. Bartłomieja w Domaniewicach, Dariusz Bartkowicz z parafii NMP Królowej Polski w Kurzeszynie, Jan Blada, Tadeusz Jedwabny i Piotr Petera z parafii św.św. Piotra i Pawła w Żychlinie, Robert Czuba i Marcin Poznański z parafii św. Jadwigi Królowej w Kutnie, Jacek Dobrodziej z parafii św. Mikołaja Bp. w Żdżarach, Stanisław Dziekoński i Piotr Kwiatkowski z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kozłowie Biskupim, Andrzej Fuks i Robert Świerżewski z parafii Świętej Rodziny w Jaktorowie, Marek Gałecki z parafii św. Stanisława BM w Kutnie, Cezary Gawroński, Dariusz Skuza i Paweł Zwoliński z parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Łowiczu, Tomasz Głowienka z parafii św. Jana Chrzciciela w Kutnie, Marcin Grad z parafii MB Królowej Korony Polskiej w Spale, Adam Guzik z parafii św. Józefa w Skierniewicach, Przemysław Guźniczak z parafii św. Michała Archanioła w Inowłodzu, Jan Kacprzak z parafii św. Macieja Ap. w Bełchowie, Marek Kalski z parafii św. Stanisława BM w Godzianowie, Arkadiusz Kamiński z parafii Świętej Trójcy w Strzelcach, Tomasz Karbowiak z parafii św. Stanisława Kostki w Trębkach, Wojciech Krakowiak i Jerzy Wyroślak z parafii św. Wawrzyńca w Kutnie, Edward Krupa z parafii Wszystkich Świętych w Żelaznej, Józef Kuba i Tomasz Wiosna z parafii św. Marcina w Wysokienicach, Sylwester Laudy z parafii Opieki MB Bolesnej w Nowym Mieście nad Pilicą, Kazimierz Lemański i Konrad Siek z parafii św. Macieja św. Małgorzaty w Bednarach, Jacek Lubicki i Tomasz Widuliński z parafii Wniebowzięcia NMP w Lubochni, Tomasz Matusiak z parafii MB Miłosierdzia w Pilawicach, Krzysztof Multan, Piotr Papierzewski z parafii Wniebowzięcia NMP w Łowiczu, Andrzej Nazaruk z parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Jesionce, Robert Niezgoda z parafii św. Józefa w Sannikach, Artur Piekarski z parafii MB Pocieszenia w Żyrardowie, Adam Rutkowski z parafii św. Macieja w Bełchowie, Sławomir Rychlewski z parafii MB Jasnogórskiej w Bobrownikach, Wojciech Sitek z parafii św. Małgorzaty w Czerniewicach oraz Olgierd Wąsowski z parafii św. Jakuba w Głownie.

Zobacz Galerię zdjęć z uroczystości

Tekst: Marcin Kowalik "Gość Łowicki"

Rozdanie nagród

W niedzielę 27 stycznia 2012 r. na Mszy św. o godz. 11:30 odbył się Konkurs kolęd.

Wystąpiły Wiktoria Stępień z utworem "Jezus malusieńki", Weronika Żakowska z pastorałką "Jakaś światłość nad Betlejem" oraz Aneta Milczarek z koledą "Cicha noc". Wysoki poziom utworów zaowocował przyznaniem przez Jury trzech I-szych miejsc. Serdecznie gratulujemy uczestniczkom, dziekując za udział w konkursie! Zobacz Wykonanie konkursowych utworów.

IV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym organizowany przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przypada w tym roku w niedzielę 11 listopada. Tym razem tematem wiodącym jest Egipt, kraj zamieszkały głównie przez wyznawców islamu. Według danych państwowych tylko 10 proc. to chrześcijanie... Czytaj wiecej...

21 października, po Mszy św. o godz. 11.30, odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie Stacji Uzdatniania Wody w Bogdańcu-Janaszówku. Na uroczystość przybyły lokalne władze na czele ze starostą powiatu sochaczewskiego i wójtem Gminy Sochaczew. 

Czytaj więcej... 

Zobacz Galerię zdjęć

Rozpoczęliśmy Rok Wiary, czas szczególnej refleksji poświęconej wierze i modlitwie o jej rozwój. U początku tego Roku chcemy uważniej przyjrzeć się naszej wierze. Wchodząc w Rok Wiary uświadamiamy sobie jeszcze wyraźniej, że wiara jest niezwykłym darem Boga. Często jest ona nazywana skarbem, jaki człowiek posiada w swej ziemskiej wędrówce. Stąd rośnie w nas potrzeba wyrażenia Bogu wdzięczności za ten dar. Czytaj więcej...

11 października w Kościele Katolickim rozpoczął się Rok Wiary ogłoszony przez papieża Benedykta XVI. Będzie to „zachęta do autentycznego i nowego nawrócenia się do Pana, jedynego Zbawiciela świata” (Porta Fidei, 6). Data rozpoczęcia związana jest z dwiema rocznicami: pięćdziesiątą rocznicą rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II oraz dwudziestą rocznicą promulgowania Katechizmu Kościoła Katolickiego. Czytaj więcej...

List apostolski Benedykta XVI „Porta Fidei” ogłaszający Rok Wiary.

Powiatowe Koło Pszczelarzy w Sochaczewie w tym roku obchodzi jubileusz 80-lecia powstania. Z tej okazji 18 sierpnia w kościele parafialnym w Pilawicach, odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru i była sprawowana Msza święta w intencji wszystkich pszczelarzy.
"Sztandar w naszej kulturze jest zawsze w wielkim poważaniu, jest nośnikiem idei, jest nauczycielem prawdy i wartości. Sztandar jest jak osoba godna czci, którą się szanuje, broni, oddaje hołd. Na sztandarze składamy pocałunek i na niego przysięgamy".

Zobacz Galerię zdjęć z poświecenia sztandaru.

Pielgrzymka do Praskiego Dzieciątka Jezus

W dniach 2 - 5 lipca 2012 r. udaliśmy się do Pragi. Nawiedziliśmy najsłynniejsze w świecie Sanktuarium Dzieciątka Jezus.  Licząca zaledwie 45 cm drewniana figurka Praskiego Dzieciątka Jezus znajduje się w Kościele Panny Marii Zwycięskiej na Małej Stranie, przy ulicy Karmelitskiej. Figura jest dziełem nieznanego hiszpańskiego artysty... Czytaj więcej...

Zobacz Galerię zdjęć

W Gimnazjum im. K. K. Baczyńskiego w Wymysłowie odbył się pierwszy etap Olimpiady Wiedzy Religijnej. Wzięło w nim udział 20 uczniów.

I miejsce zajęła Natalia Wesołowska z kl. III.

II miejsce zajęła Weronika Dobrogost z kl. II.

III miejsce zajęła Weronika Kowalska z kl. I.

Wszystkie trzy uczennice reprezentowały naszą szkołę i parafię na etapie dekanalnym w Sochaczewie, który odbył się 12 maja. Weronika Dobrogost i Weronika Kowalska zajęły miejsca tuż za podium. Gratulujemy i życzemy dziewczynom wielu Łask Bożych!

Złoty Jubileusz Kapłaństwa Księdza Biskupa Józefa Zawitkowskiego

 

   W Niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego, 20 maja, w katedrze łowickiej, Ksiądz Biskup Józef Zawitkowski świętował 50-lecie święceń kapłańskich.

 

Czytaj więcej...

Uroczystość I Komunii Św. - 3 maja 2012 r.

W dniu 3 maja - Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski - obchodziliśmy w naszej Parafii Uroczystość I Komunii Świętej. Zobacz Galerię zdjęć 

Zobacz Film z Uroczystości

Wystawa w kościele poświęcona bł. Janowi Pawłowi II

Gminna Biblioteka Publiczna w Kątach zaprasza do obejrzenia w naszym kościele wystawy poświęconej bł. Janowi Pawłowi II. Warto zwrócić uwagę na trójdzielny układ wystawy. Część pierwsza "Ojciec święty wśród nas" przywołuje słowa...

Czytaj więcej...

Zobacz Galerię zdjęć

Uroczystość 50-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej z Janaszówka

Uroczyste obchody 50-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Janaszówku odbyły się w niedzielę, 27 czerwca 2010 r. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11:00 przejazdem jednostek OSP na teren przy Kościele M.B. Miłosierdzia w Pilawicach. Czytaj więcej...

Zobacz galerię zdjęć

Uroczystość 25-lecia Parafii Matki Bożej Miłosierdzia połączona z Dożynkami

29 sierpnia 2010 r. Parafia Matki Bożej Miłosierdzia w Pilawicach obchodziła swoje 25-lecie. W dniu tym obchodzono także Dożynki gminno-parafialne połączone z festynem parafialnym. O godz. 11:30 uroczystość rozpoczęła Msza Święta, której przewodniczył Ks. Proboszcz – Rajmund Rzepkowski a koncelebrowali księża z Dekanatu oraz zaproszeni goście. Czytaj więcej...

 

Zobacz galerię zdjęć